برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی

برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی

 

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی در گام نخست باید کتابهای مورد نیاز و همچنین کلاسهای آموزشی خود را انتخاب نمایید.

اما پیش از هرکاری نیاز به یک مشاور خوب و خبره دارید تا در انتخاب منابع و کتابها به شما کمک کند.برای این کار اما به هیچ عنوان به سراغ پشتیبانان و مشاوران تازه کار نروید.

برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی

برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی و برنامه ریزی برای کنکور 1404 تجربیهمچنین به شما پیشنهاد میکنیم که با مشاهده نمونه تدریس اساتید خوب و بهترین مشاوران ایران،یک مجموعه با سابقه خوب و درخشان را برای آموزش خود انتخاب کنید.

مقاله مقایسه بهترین کلاسهای کنکور ایران را میتوانید از اینجا بخوانید.

برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی و پزشکی

پس از انتخاب موسسه مورد نظر و با صلاحید مشاور آن مجموعه در قدم بعدی کتابهای مورد نیاز را بخرید

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی  اهداف خود را مشخص کنید مثلا روی یک ورق بزرگ نام رشته و نام دانشگاهی که دوست دارید قبول شوید را بنویسید و در محل درس خواندن خود نصب کنید

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی اولین قدم این است که مشخص کنید می خواهید در پایان به چه هدفی برسید و چه کارهایی حاضرید برای آن انجام دهید. برای کمک به شما در تعیین اهداف خود به سوالات زیر پاسخ دهید:

من روزی چند ساعت میخواهم درس بخوانم؟

من می خواهم چه درصدی را بدست بیاورم؟

من می خواهم در پایان  هرکلاس چه چیزی را بفهممم و بتواننم انجام دهم؟

می خواهم چه چیزی را از این درس خاص  انتخاب و یا احیانا حذف کنم؟

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی هنگامی که اهداف یادگیری را برای جلسه کلاس مشخص کردید، آنها را از نظر اهمیت رتبه بندی کنید. این مرحله شما را برای مدیریت زمان کلاس و دستیابی به اهداف آموزشی مهمتر در صورتی که تحت فشار هستید آماده می کند. سوالات زیر را در نظر بگیرید:

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی مهم‌ترین مفاهیم، ​​ایده‌ها یا مهارت‌هایی که می‌خواهم دانش‌آموزان بتوانند آن‌ها را درک کرده و به کار ببرند چیست؟

چرا آنها مهم هستند؟

اگر وقتم تمام شود، کدام یک را نمی توان حذف کرد؟

و برعکس، در صورت فشار دادن زمان، کدام یک را می توانم رد کنم؟

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی اکنون که اهداف یادگیری خود را به ترتیب اهمیت آنها مشخص کرده اید، فعالیت های خاصی را طراحی کنید که از آنها استفاده می کنید تا  به عنوان دانش آموزانی خوب  وادار شوید تا آنچه را که آموخته اید درک کنید و به کار گیرید

نقش معلمان در برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی:

از آنجایی که معلمان در کلاسهای خود  خود مجموعه متنوعی از دانش آموزان با تجربیات تحصیلی و شخصی متفاوت خواهید داشت، ممکن است از قبل با این موضوع آشنا باشند. به همین دلیل است که ممکن است با یک سؤال یا فعالیت شروع کنید تا دانش دانش آموزان را در مورد موضوع یا احتمالاً تصورات از پیش تعیین شده آنها در مورد آن ارزیابی کنید. برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی به عنوان مثال، می توانید یک نظرسنجی ساده انجام دهید: «چند نفر از شما نام را شنیده اید؟ اگر داری دستت را بلند کن.» همچنین می‌توانید با ارسال یک نظرسنجی الکترونیکی یا درخواست از آنها برای نوشتن نظر روی کارت‌های فهرست، اطلاعات پیش‌زمینه‌ای را از دانش‌آموزان خود قبل از کلاس جمع‌آوری کنید. این اطلاعات اضافی می تواند به شکل دادن به معرفی، فعالیت های یادگیری و غیره شما کمک کند.

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی برای برانگیختن علاقه و تشویق به تفکر، یک مقدمه خلاقانه برای موضوع ایجاد کنید. می‌توانید از روش‌های مختلفی برای درگیر کردن دانش‌آموزان استفاده کنید (مثلاً حکایت شخصی، رویداد تاریخی، معضل فکری، مثال واقعی، کلیپ ویدیویی کوتاه، کاربرد عملی، سؤال کاوشگر و غیره). هنگام برنامه ریزی برای معرفی خود به سوالات زیر توجه کنید:

برای برنامه ریزی برای کنکور 1404 تجربی چگونه می‌توانم بررسی کنم که آیا دانش‌آموزان چیزی در مورد موضوع می‌دانند یا پیش‌بینی‌هایی درباره آن دارند؟

برخی از ایده های رایج (یا احتمالاً تصورات نادرست) در مورد این موضوع چیست که دانش آموزان ممکن است با آن آشنا باشند یا ممکن است از آنها حمایت کنند؟

برای معرفی موضوع چه کار کنم؟

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی چندین روش مختلف برای توضیح مطالب (نمونه‌های واقعی، تشبیهات، تصاویر بصری و غیره) آماده کنید تا توجه دانش‌آموزان بیشتری را به خود جلب کنید و سبک‌های یادگیری متفاوت را جلب کنید. همانطور که برای مثال‌ها و فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی می‌کنید، تخمین بزنید که برای هر کدام چقدر زمان می‌گذارید. به موقع برای توضیح یا بحث گسترده بسازید، اما همچنین آماده باشید تا به سرعت به سراغ برنامه ها یا مشکلات مختلف بروید و استراتژی هایی را شناسایی کنید که درک را بررسی می کنند. این سوالات به شما در طراحی فعالیت های آموزشی که استفاده می کنید کمک می کند:

رای برنامه ریزی برای کنکور 1405 تجربی برای توضیح موضوع چیکار کنم؟

برای نشان دادن موضوع به روشی دیگر چه کار خواهم کرد؟

چگونه می توانم دانش آموزان را در موضوع مشارکت دهم؟

مثال‌ها، تشبیه‌ها یا موقعیت‌هایی که می‌توانند به دانش‌آموزان در درک موضوع کمک کنند، کدامند؟

دانش آموزان برای درک بهتر موضوع چه کاری باید انجام دهند؟

برای بررسی تفاهم برنامه ریزی کنید

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی اکنون که موضوع را توضیح داده‌اید و آن را با مثال‌های مختلف توضیح داده‌اید، باید درک دانش‌آموزان را بررسی کنید – چگونه متوجه خواهید شد که دانش‌آموزان در حال یادگیری هستند؟ در مورد سؤالات خاصی که می توانید از دانش آموزان بپرسید فکر کنید تا بفهمید که متوجه شده اند، آنها را یادداشت کنید، و سپس آنها را بازنویسی کنید تا آماده بپرسید سؤالات به روش های مختلف. سعی کنید پاسخ هایی را که سوالات شما ایجاد می کند را پیش بینی کنید. تصمیم بگیرید که آیا می خواهید دانش آموزان به صورت شفاهی یا کتبی پاسخ دهند. می‌توانید به استراتژی‌های گسترش تفکر دانش‌آموز ، نگاهی بیندازید تا به شما در ایجاد برخی ایده‌ها کمک کند و همچنین می‌توانید این سؤال‌ها را از خود بپرسید:

چه سؤالاتی را از دانش‌آموزان بپرسم تا درک کنند؟

از دانش‌آموزان چه کار خواهم کرد تا نشان دهند که دنبال می‌کنند؟

با بازگشت به فهرست اهداف یادگیری خود، چه فعالیتی را می توانم از دانش آموزان بخواهم تا بررسی کنند که آیا هر یک از آنها به انجام رسیده است یا خیر؟

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی یک استراتژی مهم که به شما در مدیریت زمان نیز کمک می کند، پیش بینی سوالات دانش آموزان است. هنگام برنامه ریزی درس خود، تصمیم بگیرید که چه نوع سؤالاتی برای بحث مفید است و چه سؤالاتی ممکن است کلاس را منحرف کند. در مورد تعادل بین پوشش محتوا (تحقق اهداف یادگیری شما) و اطمینان از درک دانش آموزان فکر کنید و تصمیم بگیرید.

 

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی  یک نتیجه گیری و یک پیش نمایش ایجاد کنید

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی با خلاصه کردن نکات اصلی درس، مطالبی را که در کلاس ارائه شده است مرور کنید. شما می توانید این کار را به چند روش انجام دهید: می توانید نکات اصلی را خودتان بیان کنید (“امروز در مورد … صحبت کردیم”)، می توانید از یک دانش آموز بخواهید که به شما کمک کند تا آنها را خلاصه کنید، یا حتی می توانید از همه دانش آموزان بخواهید که روی یک مطلب یادداشت کنند. تکه کاغذ آنچه فکر می کنند نکات اصلی درس بود. برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی می‌توانید پاسخ‌های دانش‌آموزان را مرور کنید تا درک آن‌ها از موضوع را بسنجید و سپس هر چیز نامشخصی را در کلاس زیر توضیح دهید. نه تنها با جمع بندی نکات اصلی، بلکه با پیش نمایش درس بعدی، درس را به پایان برسانید. موضوع چگونه با موضوعی که قرار است مرتبط شود؟ این پیش‌نمایش علاقه دانش‌آموزان را برمی‌انگیزد و به آنها کمک می‌کند تا ایده‌های مختلف را در یک زمینه بزرگ‌تر به هم متصل کنند.

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی یک جدول زمانی واقع بینانه ایجاد کنید

می دانند که چقدر آسان است که وقتشان تمام شود و همه نکات زیادی را که برای پوشش دادن برنامه ریزی کرده بودند پوشش ندهند. فهرست ده هدف آموزشی واقع بینانه نیست، بنابراین فهرست خود را به دو یا سه مفهوم کلیدی، ایده یا مهارتی که می خواهید دانش آموزان یاد بگیرند محدود کنید. مربیان همچنین موافق هستند که اغلب باید برنامه درسی خود را در طول کلاس بسته به نیاز دانش آموزان تنظیم کنند. فهرست اهداف یادگیری اولویت‌بندی شده شما به شما کمک می‌کند در محل تصمیم بگیرید و برنامه درسی خود را در صورت نیاز تنظیم کنید. داشتن مثال های اضافی یا فعالیت های جایگزین نیز به شما امکان می دهد انعطاف پذیر باشید. یک جدول زمانی واقع بینانه منعکس کننده انعطاف پذیری و آمادگی شما برای انطباق با محیط کلاس درس خاص است. در اینجا چند استراتژی برای ایجاد یک جدول زمانی واقع بینانه وجود دارد:

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی تخمین بزنید که هر یک از فعالیت ها چقدر زمان می برد، سپس برای هر کدام زمان اضافی برنامه ریزی کنید

هنگامی که برنامه درسی خود را آماده می کنید، در کنار هر فعالیت مشخص کنید که انتظار دارید چقدر زمان ببرد

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی چند دقیقه در پایان کلاس برای پاسخ به سؤالات باقی مانده و جمع بندی نکات کلیدی برنامه ریزی کنید

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی در صورتی که وقت دارید، یک فعالیت اضافی یا سؤال بحثی برنامه ریزی کنید

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی انعطاف پذیر باشید – آماده باشید تا برنامه درسی خود را با نیازهای دانش آموزان تنظیم کنید و به جای پایبندی به برنامه اولیه خود، بر آنچه به نظر می رسد سازنده تر است تمرکز کنید.

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی به دانش آموزان خود اطلاع دهید که در کلاس چه چیزی یاد خواهند گرفت و انجام خواهند داد، به آنها کمک می کند تا بیشتر درگیر و در مسیر حرکت باشند. شما می توانید با نوشتن یک دستور کار مختصر بر روی تخته یا گفتن صریح به دانش آموزان، برنامه درس خود را در میان بگذارید. می توانید اهداف آموزشی کلاس را روی تخته یا بروشور مشخص کنید. ارائه یک سازماندهی معنادار از زمان کلاس می تواند به دانش آموزان کمک کند نه تنها بهتر به خاطر بسپارند، بلکه ارائه شما را برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی دنبال کرده و منطق پشت فعالیت های درون کلاس را درک کنند. داشتن یک برنامه به وضوح قابل مشاهده (به عنوان مثال، در هیئت مدیره) همچنین به شما و دانش آموزان کمک می کند تا در مسیر خود بمانید.

برای برنامه ریزی برای کنکور 1403 تجربی یک طرح درس ممکن است به دلیل تعدادی از شرایط خارجی آنطور که انتظار داشتید کار نکند. شما نباید ناامید شوید – حتی برای باتجربه ترین معلمان هم اتفاق می افتد! بعد از هر کلاس چند دقیقه وقت بگذارید و در مورد اینکه چه چیزی خوب کار کرد و چرا و چه کارهایی می توانستید متفاوت انجام دهید فکر کنید. شناسایی سازماندهی موفق و کمتر موفق زمان و فعالیت های کلاس، سازگاری با شرایط احتمالی کلاس را آسان تر می کند. نتیجه

برای مؤثر بودن، طرح درس نباید یک سند جامع باشد که تک تک سناریوهای کلاس درس ممکن را توصیف کند. همچنین لازم نیست پاسخ یا سؤال تک تک دانش‌آموزان را پیش‌بینی کند. درعوض، باید یک طرح کلی از اهداف آموزشی، اهداف یادگیری و ابزارهای دستیابی به آنها را در اختیار شما قرار دهد. این یادآوری است که می خواهید چه کاری انجام دهید و چگونه می خواهید آن را انجام دهید. یک درس مولد، درسی نیست که در آن همه چیز دقیقاً طبق برنامه پیش برود، بلکه درسی است که هم دانش‌آموزان و هم مربیان از یکدیگر بیاموزند.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *